ŻYWOPŁOTY

Mogą spełniać różne funkcje, w zależności od zastosowanych roślin i wysokości:

  • wysokie, tzw. szpalery (2-3 i więcej m wys.) osłaniają od wiatru, kurzu, hałasu i ciekawości obcych,
  • średnie (1-1,5 m wys.) zaznaczają granice posiadłości, dzielą ogród na mniejsze części,
  • niskie (20-70 cm wys.) dekoracyjnie zaznaczają część ogrodu lub akcentują alejkę.

 

Wielką zaletą żywopłotów jest to, że dają dużo zieleni zajmując przy tym niewiele powierzchni. Dla łatwiejszego wyboru, rośliny żywopłotowe pogrupowano w różne zestawienia. Poza odpowiednią wysokością powinniśmy zdecydować czy ma to być żywopłot: zimozielony czy o liściach sezonowych (opadają na zimę), nie formowany (naturalny) czy formowany (strzyżony).


Żywopłoty zimozielone, iglaste i liściaste, są bardzo efektowne, bowiem spełniają swoją funkcję również zimą. Są one jednak stosunkowo kosztowne i bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki.
Żywopłoty posadzone z roślin liściastych, sezonowych, łatwiej znoszą gorsze warunki siedliskowe, ale zimą nie są już tak efektowne jak latem.

Żywopłoty nie formowane, czyli prowadzone w formie naturalnej, bez cięcia, słyną z obfitego kwitnienia (tawuły, pięciorniki), ale zajmują więcej miejsca w ogrodzie.
Żywopłoty formowane, czyli strzyżone, są niewątpliwie ozdobą dzięki swojej geometrycznej budowie. Wymagają jednak systematycznej pielęgnacji, o czym należy pamiętać.
Wymagania glebowe żywopłotów nie odbiegają od wymagań poszczególnych gatunków krzewów, z których są posadzone. Jednak dla równego wzrostu roślin poleca się dokładniej przygotować glebę pod sadzone krzewy, wybierając szczególnie dokładnie pozostałości chwastów trwałych (perz, ostrożeń, powój itp.).