BYLINY

To zielne rośliny wieloletnie, zimujące w gruncie i wyrastające ponownie każdego roku. Ich pędy nadziemne, po wydaniu kwiatów i nasion, zwykle zasychają, a żywe pozostają organy podziemne (korzenie, kłącza lub rozłogi). Niektóre z bylin nie tracą ulistnienia jesienią. Są to byliny zimozielone.

 

Wybór bylin jest olbrzymi. Każda z roślin ma swoje wymagania co do gleby, stanowiska, temperatury. Dla każdego ogrodu można dobrać byliny, które będą dobrze rosnąć, nawet jeśli jest to miejsce o ekstremalnych warunkach: bardzo suche i jałowe, silnie nasłonecznione albo silnie zacienione i podmokłe. Najbardziej tradycyjnym sposobem wykorzystania byliny jest rabata, na której sadzi się wybrane gatunki i odmiany pojedynczo lub grupami różnej wielkości. Można bylinami obsadzać większe powierzchnie ogrodu, zastępując w ten sposób trawnik.

Wymagania bylin nie są bardzo trudne do spełnienia, ale miejsce ich sadzenia musi być bardzo starannie przygotowane, wszak będą rosnąć w tym samym miejscu przez kilka, a może nawet kilkanaście lat. Najważniejsze jest usunięcie chwastów trwałych (perzu, mniszka, podagrycznika itp.), organiczne nawożenie (kompost, obornik, nawóz zielony) i głębokie przekopanie. Czas sadzenia bylin przygotowanych w szkółce w pojemnikach rozciąga się na prawie cały sezon wegetacyjny. Najlepszym jednak okresem jest wiosna, choć także sadzenie w sierpniu, wrześniu, a nawet w październiku daje dobre wyniki. Byliny sadzone w okresie późnojesiennym powinny być jednak zabezpieczane na czas zimy przed zbytnim przemarzaniem.